Kwiaty na taras!

Kwiaty na taras!

By on 22.06.2014 in aranżacja ogrodu, Aranżacja wnętrz Wrocław | 0 comments

Taras to jedyne w swoim rodzaju domowe pomieszczenie. To tutaj znajdujemy odpoczynek czy spotykamy się ze znajomymi. Ale by nadać temu miejscu błogi i odprężający charakter, koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni jego wystrój – ciepły, relaksujący lub świeży i ożywczy. Wybór należy do nas.

Duszę tarasu powinny stanowić kwiaty. Z roku na rok trendy w doborze florystycznych kompozycji zmieniają się. To właśnie dzięki doborowi odpowiednich gatunków roślin, taras może stać się splątaną dżunglą, elegancką kwietną galerią czy wreszcie spokojnym i cichym azylem.

Kwiat begonii

Begonia

Galeria kwiatowa

Od wielu lat numerem jeden na polskich tarasach i balkonach są pelargonie rabatowe w kolorach od klasycznej czerwieni przez białe, fioletowe, aż po odmiany dwubarwne. Dwubarwność zresztą uzyskuje się często przez mieszania pelargonii z żółtym uczepem rózgowatym, czyli popularnym bidensem. Pelargonia swoją popularność zawdzięcza nie tylko wysmakowanej kolorystyce, ale także łatwości pielęgnacji. Te eleganckie kwiaty kwitną długo (od maja do pierwszych przymrozków) i potrafią znieść niekorzystne warunki atmosferyczne. Inną równie popularną pelargonią jest pelargonia bluszczolistna, zwana też wiszącą, gdyż właśnie w takiej pozycji się ją uprawia.

Kolejną z roślin jest równie popularna begonia bulwiasta lub begonia stale kwitnąca. Obydwa te gatunki  mają podobny czas kwitnięcia (od czerwca od pierwszych przymrozków), jednak różni ich wymagany stopień nasłonecznienia – begonia bulwiasta preferuje bardziej cieniste stanowiska.  Są to piękne kwiaty najczęściej o barwie białej, różowej i  czerwonej. Uwielbiane ze względu na piękne liście i jeszcze piękniejsze kwiaty. Niestety, rośliny te wymagają starannej opieki i częstego podlewania.

Do innych kwietnych ozdób naszego tarasu należy zaliczyć:

  • Lobelię przylądkową o intensywnych barwach kwiatów – najczęściej niebieskich i fioletowych
  • Petunię ogrodową – roślina wrażliwa na opady i wiatry o zjawiskowych, często dwukolorowych kompozycjach kolorystycznych. Jej odmianą, opracowaną przez Japończyków, jest surfinia – najczęściej o białych, różowych lub fioletowych barwach.
  • Bratki, bardzo odporne na zmienne warunki warunki, cenione za ładne, często wielokolorowe kwiaty, które charakteryzują się także długim czasem kwitnięcia.
pnącze bluszczu

Bluszcz

Cichy zaułek

Do konstrukcji zacisznych azylów przydadzą nam się różnego rodzaju pnącza, które odseparują nas od zewnętrznej przestrzeni, nadając otoczeniu przytulny charakter. Tutaj, w zależności od położenia naszego tarasu wobec słońca, będziemy musieli dobrać odpowiednie rośliny, by te miały jak najlepsze miejsce na rozwój. Na tarasach, gdzie panuje słońce, najlepszym wyborem są następujące pnącza:

  • Kobea pnąca o fioletowych kwiatach, której liście przebarwiają się na fioletowy kolor.
  • Nasturcja wielka ceniona za okazałe, pomarańczowe lub żółte kwiaty, niestety mało odporna na mróz.
  • Wilec trójbarwny, jedna z najpopularniejszych roślin pnących ze sporymi, fioletowymi kwiatami.

Z kolei na bardziej zacienionych stanowiskach świetnie będą sobie radzić takie rośliny, jak:

  • Wiciokrzew – szeroka rodzina rozmaicie wyglądających odmian. Bardzo ozdobna i łatwa w pielęgnacji.
  • Hortensja pnąca – mrozoodporne i łatwe w uprawie pnącze z białymi kwiatami.
  • Bluszcz pospolity – mało wybredna roślina – podobnie jak hortensja pnąca – szybko się rozrasta, jednak ze względu na właściwości trujące, stosowana winna być raczej ostrożnie.

Na koniec dodajmy jeszcze inny pomysł. Jeśli chcemy, by nasz taras oprócz komfortu i pięknego wyglądu, posiadał również niepowtarzalny aromat, sięgnijmy po zioła! Lista ziół, które możemy uprawiać jest ogromna i jedynie od naszych upodobań zapachowych. W dodatku, zawsze będziemy mieć zapas świeżych przypraw czy dodatków do potraw. Do najłatwiejszych ziół w uprawie należą szczypiorek, koperek czy pietruszka, ale i takie rośliny jak mięta, oregano czy szałwia, również nie należą do specjalnie trudnych w utrzymaniu. Oczywiście, zachęcamy do budowania własnych kompozycji zapachowo-wizualnych, albowiem niektóre zioła nie tylko ładnie pachną, ale i wyglądają.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *