Jak dbać o jakość powietrza w domu?

Jak dbać o jakość powietrza w domu?

By on 06.03.2017 in Porady | 0 comments

Temat smogu i jakości powietrza jakim oddychamy elektryzuje społeczeństwo. Nic dziwnego – dane, jakich dostarczają nam badacze są bardzo niepokojące. Zanieczyszczone powietrze ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Niestety za każdym razem gdy otwieramy okna czy drzwi, szkodliwe substancje dostają się również do naszych domów. Jednak o ile wypowiedzenie walki smogowi jest zadaniem trudnym, o tyle dbanie o jakość powietrza we własnych czterech kątach jest jak najbardziej możliwe. Sprawdź, jak możesz to zrobić.

To, jakim powietrzem oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Problem dotyczy nie tylko alergików, w których przypadku wpływ zanieczyszczeń jest widoczny gołym okiem. Jakość powietrza w swoim domu możesz łatwo poprawić stosując następujące metody.

Oczyszczacze powietrza

Są to nowoczesne urządzenia, które filtrują powietrze w pomieszczeniach. Usuwają one nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale też szkodliwe dla zdrowia czynniki, jak alergeny, baterie oraz wirusy. Ponadto dobierając odpowiednie urządzenie można również przefiltrować pyłki, kurz oraz sierść zwierząt. W związku z tym znajdą one szczególne uznanie zwłaszcza w oczach osób cierpiących na alergie. Więcej praktycznych wskazówek na ten temat przeczytasz na http://tygi.pl/dom/dbac-o-powietrze-domu.html

Rośliny

blur-1867663_1280

Jeśli nie chcesz ponosić kosztów zakupu urządzenia filtrującego, postaw na rośliny. Najlepiej na dużo roślin. Stanowią one nie tylko efektowną zieloną ozdobę, ale również naturalne filtry powietrza. Istnieje wiele gatunków roślin, które przykładowo oczyszczają powietrze z formaldehydów, acetonu czy benzenu. Ponadto dzięki roślinom w pomieszczeniu zapanuje przyjazny mikroklimat, ponieważ podnoszą one wilgotność powietrza, a dodatkowo poprawiają akustykę pomieszczenia. Na jakie kwiaty zatem się zdecydować? Przede wszystkim na skrzydłokwiat, szeflerę, aloes zwyczajny, dracenę, wężownicę, paprotkę oraz filodendron. Specjaliści wskazują, że już około 5 roślin doniczkowych w pomieszczeniu znacząco poprawia jakość powietrza.

Nawilżanie powietrza

Właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniach należy utrzymywać przez cały rok, a nie jedynie w sezonie grzewczym. Zalecany poziom wilgotności to około 60%, natomiast za suche powietrze uznaje się takie, którego wilgotność osiąga jedynie 40%. Jaki ma to wpływ na jakość powietrza? Jeśli jest ono suche, drobinki kurzu i zanieczyszczeń łatwiej unoszą się w górę i przez to są wdychane przez domowników. Jeśli jednak kurz pojawia się w pomieszczeniu, w którym powietrze jest wilgotne, zanieczyszczenia chłoną wodę, robią się cięższe i opadają na dół, dzięki czemu można je odkurzyć.

Co jeszcze można zrobić? Pamiętaj aby sprawdzać poziom smogu dla twojego miasta – jeśli przekracza on normy, nie wietrz w tych dniach mieszkania. Ponadto często odkurzaj i sprzątaj wnętrze.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *