Funkcjonalna kuchnia – co powinno się w niej znaleźć?
Marzysz o funkcjonalnej kuchni, w której gotowanie będzie czystą przyjemnością? Jeśli chcesz zaaranżować wnętrze, w którym będziesz mógł wygodnie przygotować posiłki dla całej rodziny, sprawdź jakich zasad powinieneś przestrzegać. Kilka sprawdzonych wnętrzarskich trików sprawi, że wykańczane pomieszczenie stanie się prawdziwym sercem twojego mieszkania.
Od pewnego czasu gotowanie przestało być przykrym domowym obowiązkiem – obecnie zarówno mężczyźni, jak i kobiety lubią się popisać swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Jednak gotowanie nawet najwymyślniejszych dań nie byłoby tak przyjemne, gdybyś musiał borykać się z niedogodnościami aranżacyjnymi kuchni. Jeśli zatem twoja kuchnia ma być naprawdę funkcjonalna, sprawdź jak ją zaprojektować.
Na planie trójkąta
Układ szafek i sprzętów kuchennych jest naturalnie uzależniony od wielkości i kształtu pomieszczenia. Planując wystrój wnętrza warto jednak pamiętać, że najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest takie, gdy droga jaką pokonujesz pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką układa się w kształt trójkąta. Taki układ pozwala na wygodne poruszanie się po wnętrzu i optymalne korzystanie ze wszystkich sprzętów.
Pomyśl o wyspie
Wyspa kuchenna to nic innego, jak wolnostojąca szafka. Nie bez przyczyny jest ona uwzględniana w większości nowoczesnych projektów – taki mebel jest bowiem bardzo funkcjonalny. Wyspa kuchenna może stanowić dodatkową powierzchnię roboczą oraz miejsce do przechowywania kuchennych sprzętów. Aby wyspa była jeszcze wygodniejsza w użytkowaniu, wyposaż ją w wysuwane szuflady zamiast klasycznych szafek – dzięki temu łatwiej będziesz mógł sięgnąć do ich wnętrza, co ma szczególne znaczenie, jeśli wyspa jest zorientowana w kierunku szafek kuchennych. Więcej praktycznych porad na temat aranżacji wyspy znajdziesz w artykule: Nowoczesna kuchnia z wyspą – dlaczego wato?
Wysokość blatów
Istnieją pewne standardy, wedle których blat kuchenny powinien znajdować się na wysokości 90 cm. Takie rozwiązanie może faktycznie się sprawdzać, ale w przypadku niskich osób – jeśli masz przynajmniej 175 cm wzrostu przygotowywanie posiłków na tak zlokalizowanym blacie może być bardzo niewygodne. Lepiej dopasować wysokość blatów do samego siebie, czyli zmierzyć odległość jaka dzieli zgiętą w łokciu rękę od podłogi i odjąć od tej wartości około 20 cm. Dzięki temu nie będziesz musiał się pochylać w trakcie gotowania.
Najnowsze komentarze