Przechowywanie książek
Książki, czy to literatura beletrystyczna czy naukowa, znajdują się w wielu mieszkaniach. Najwięksi ich pasjonaci, jeśli mają taką możliwość, aranżują całe pomieszczenia na domowe biblioteczki. A w jaki sposób przechowywać książki, nie mając gabinetu czy wspomnianej biblioteczki?
Książki, zwłaszcza te, z których często korzystamy, które mają dla nas większe znaczenie i do których lubimy powracać, zwykle przechowujemy w naszych pokojach. Czasem ich ilość przerasta możliwości naszych mieszkań i wtedy jesteśmy zmuszeni zrezygnować z gustownej ekspozycji i poukładać je w kartonach czy innych pojemnikach. Nie mamy jednak wtedy do nich dobrego dostępu, a prowizoryczne „przechowalnie” nie prezentują się dobrze. Oto kilka pomysłów na to, jak i gdzie możemy poukładać nasze książki.
Meble – czyli regały i gabloty. Jeżeli miejsce nam na to pozwala, możemy kupić odpowiednich rozmiarów mebel i poukładać na nim nasze książki, robiąc to np. w dwóch rzędach – zaoszczędzimy wtedy miejsce na kolejne dzieła.
Półki – szerokie ściany świecą pustką? Możemy zaaranżować je dowolnie dobranymi półkami na książki. Mogą to być najprostsze jednoelementowe półki, z których stworzymy kompozycję zajmującą nawet całą ścianę. Oferta szafek i półek z możliwością powieszenia na ścianie jest bardzo duża – od projektów najprostszych, po oryginalne i nowatorskie.
Wnęki – każdą wnękę w naszym mieszkaniu możemy zaaranżować tak, by służyła za biblioteczkę. Czy to wnęka w ścianach czy przestrzeń pod parapetem.
Pod schodami – wolne miejsce pod schodami idealnie nadaje się do zabudowania półkami lub szafkami. Dzięki temu zaoszczędzamy przestrzeń w innych miejscach domu czy mieszkania.
W sklepach znajdziemy również nowatorskie rozwiązania, jak np. wieszaki na książki czy tzw. niewidzialne półki. Decyzja należy więc do nas i zależy od naszych możliwości i potrzeb.
Więcej porad i inspiracji znajdziecie pod tym adresem.
Photo credit: Ian Wilson / Foter / (CC BY 2.0)
Najnowsze komentarze